ایندیزاین – اعداد فارسی و انگلیسی

یکی از چالش های کاربران مبتدی و حتی باتجربه، کار با اعداد فارسی و انگلیسی است. به ویژه زمانی که در متن فارسی باید از اعداد انگلیسی استفاده کنید. بخش عمده این مشکل مربوط میشه به استفاده از نوع فونت و اینکه فونت دارای اعداد فارسی هست یا نه؟
فونت های رایگان اغلب فاقد کاراکتر عدد فارسی هستند و فونت های ساخته توسط فونت ایران https://fontiran.com اغلب فونتها دارای دو حالت با اعداد فارسی یا بدون اعداد فارسی هستند.

اگر از فونتهای خانواده B و IR و غیره که رایگان هستند استفاده میکنید راه های زیر را برای فارسی کردن اعداد استفاده کنید. دو پارامتر مهمی که باید برای تغییر اعداد در نظر داشته باشید در پنل کاراکتر، یکی قسمت language و دیگری digits است.

اگر متن شما انگلیسی است و اعداد آن فارسی شده است باید از این قسمت language را به زبان انگلیسی تغییر دهید. همچنین digits در حالت default باشد. فونت متن انگلیسی هم باید حتما یک فونت غیر فارسی باشد.

اگر متن شما فارسی است گزینه digits را روی فارسی قرار بدید و حتما عدد در حالت زبان فارسی تایپ شده باشد. یا اگر متنی از ورد وارد کردید و اعدادش انگلیسی بود بعد از تغییر language و digits به فارسی هنوز اعداد انگلیسی بودند علتش اینکه اون اعداد تو ورد در حالت زبان انگلیسی تایپ شدن.

انتخاب زبان برای تایپ
انتخاب زبان برای تایپ

حالا اگر متنی دارید که میخواهید عدد یا تاریخ و غیره انگلیسی داشته باشید باید آن تکه را انتخاب کرده و جنسیت فونت آنرا به یه فونت انگلیسی تغییر دهید. یعنی متن شما فونتش B Nazanin هست اما میخواهید اعدادش انگلیسی باشه، باید اعداد رو انتخاب و فونش رو انگلیسی کنید.

یکی از محسنات فونت های لایسنس دار ایران فونت این است که شما میتونید فونت رو در دو حالت با اعداد فارسی یا اعداد غیر فارسی استفاده کنید.

در متن اولی از فونت یکان خریداری شده دارای عدد فارسی استفاده کردم به FN انتهای نام فونت توجه کنید. در پایینی از یکان بدون عدد فارسی. در اولی برای فارسی شدن اعداد لازم نیست digits رو روی فارسی بزارم و خودش عدد رو فارسی نشون میده اما توی دومی باید digits رو روی فارسی بزارم تا اعداد فارسی بشه و البته اگر در متن اعداد انگلیسی داشته باشم لازم نیست متن رو انتخاب و فونتش رو به انگلیسی تغییر بدم.
پس اگر متنی دارید که همه اعدادش فارسی هستند از فونت دارای اعداد فارسی استفاده کنید اما اگر متن شما دارای اعداد انگلیسی هست از فونت بدون اعداد فارسی استفاده کنید. این از ویژگیهای خوب فونت های لایسنس دار فونت ایران است.

اگر متنی دارید که اعدادش فارسی و انگلیس است و عمده اعدادش فارسی هست حالت digits رو روی فارسی بگذارید و اعدادی که انگلیسی هستند رو انتخاب و digits را default و گاهی اوقات Arabic کنید.

سوالی و اشکالی داشتید در ایندیزاین در خدمتم

نویسنده مطلب: مهدی یعقوبی

منبع مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.